Bako

VITAJTE NA STRÁNKACH CHOVATEĽA VEVERIČIEK

  CHOV A ODCHOV KANADSKÝCH VEVERIČIEK

MÔJ CHOV VEVERIČKY KANADSKEJ

Veveričky chovám v troch volierach o veľkosti 3 metre dĺžka, 2,8 metra výška a 1 meter šírka.

Mladé veveričky nechávam odchovať ich rodičmi, teda v podstate samičkou, ich matkou, lebo samce sa u veveričiek na výchove mláďat nepodieľajú (ani vo voľnej prírode).

Niekedy je však potrebné veveričky odchovať aj umelo, ručne, teda tak, že sa zoberú od rodičov a sú od mladučka odchované človekom na umelom mlieku. Je to zväčša vtedy, keď vypadnú z hniezda a matka ich odvrhne, alebo vtedy, keď chcem, aby veveričky boli krotké.

Keď chcem, aby veveričky boli úplne krotké, tak ich vyberiem z hniezda a dokrmím ich ručne na umelom mlieku, viď. video nižšie. Veveričky vtedy stratia plachosť, neboja sa človeka a sú krotké.

CHOV VEVERIČKY KANADSKEJ

Na chov tohto druhu veveričiek nieje potrebné žiadne povolenie.

Chov veveričky kanadskej nieje vôbec náročný. Táto veverička, ako aj väčšina ostatných veveričiek môže byť celoročne vonku, pretože zimu znáša veľmi dobre.

Nieje náročná ani na potravu.

Kanadské veveričky je možné chovať v klietke, alebo vo voliere.

Pri chove veveričky tohto druhu treba vedieť, že sú hyperaktívne a potrebujú k pohybu veľký priestor.

Veveričky kanadské je možné chovať aj samé. Kanadské veveričky žijú aj v prírode samé. Je to osamelé zviera, s výnimkou matiek a ich mláďat. Nikdy nežijú vo dvojici. Preto, ak chce niekto chovať jednu veveričku, tak sa nemusí báť, že jej bude samej smutno, lebo je to pre nich prirodzené. Skôr je pre nich neprirodzené, ak sú vo dvojici, alebo ich je viac v jednej klietke, alebo voliere, pretože sú teritoriálne a svoje teritórium si chránia a vyháňajú z neho každého votrelca svojho druhu.

Pri odchove tejto kanadskej veveričky je v jednej voliere samica so samcom. Keď je ale samica kotná, alebo keď okotí mladé, v niektorých prípadoch treba samca odchytiť a dať z voliery preč, lebo dochádza k bitkám a veveričky sa môžu navzájom pozabíjať.

ODCHOV MLÁĎAT VEVERIČKY KANADSKEJ

Kanadské veveričky majú zvyčajne dva vrhy za rok. Vrhy môžu obsahovať až osem mláďat, ale zvyčajne má štyri až šesť mláďat.

Tieto mláďatá sú odstavené po 70 dňoch, kedy sú už úplne samostatné.

Párenie. U veveričky kanadskej, párenie musí prebehnúť rýchlo, pretože samice sú v ruji (plodné) len jeden deň v každom chovnom období (každé chovné obdobie - sezóna - trvá 105 dní).

Samec bude prenasledovať samicu, potom sa s ňou bude páriť niekoľkokrát, aby zabezpečil oplodnenie samice.

K počatiu dochádza takmer okamžite po párení a gravidita trvá iba 35 dní.

Aby veveričky kanadské mohli mať mladé, je potrebné mať samčeka a samičku rok a viac starých.

Do voliery im treba osadiť niekoľko búdok a dať im k dispozícii aj materiál na vystlanie búdky. Ja im dávam kokosové vlákno. To má tú výhodu, že dokáže absorvovať veľa vlhkosti a netvorí sa na ňom pleseň.

Kokosové vlákno im položím na kŕmny pult a veveričky si ho veľmi rýchlo nanosia do búdok. Vystelú si nie jednu, ale viacero búdok. Pokiaľ majú dostatok materiálu, tak zaplnia celú búdku a potom si v nej spravia noru. Takže aj keby ste dali do búdky kameru na sledovanie, nič by ste nevideli.

Veverička svoje mladé občas prenáša z jednej búdky do druhej.

Keď je samica veveričky kotná, treba sledovať správanie veveričiek v spoločnej voliere. Keď prichádza k šarvátkam a bitkám, samca treba okamžite odchytiť a až do odstavenia a odobrania mláďat z voliery ho nevracať späť. Niekedy šarvátky začnú až potom, ako veverička okotí mladé.

Odobratie mladých, mladé veveričky začnú vychádzať z búdky vo veku asi 42 dní. Naďalej sú ale samicou dojčené do veku asi 70 dní. Po ukončení dojčenia sú mladé okamžite samostatné, aj keď veľkosťou a vzhľadom sa na dospelé podobajú až vo veku 125 dní. V tomto čase ich treba z voliery odchytiť a dať do samostatnej voliery.

Dôležité je to hlavne po prvom, jarnom vrhu, kedy sa po ukončení dojčenia samica pripravuje na druhý vrh.

Aj vo voľnej prírode ich matka v tomto čase vyháňa zo svojho teritória.

Pokiaľ by sa mladé neodobrali z voliery včas, mohla by ich samica so samcom napádať a usmrtiť.

Moje odchovy, mladé veveričky:

••• foto posuň prstom •••►►►

CHOV VEVERIČKY KANADSKEJ V KLIETKE

Pri chove veveričky kanadskej treba vedieť, že táto veverička je hyperaktívna. Potrebuje priestor, aby sa vybehala.

Pokiaľ chcete kanadskú veveričku (veveričky) chovať v klietke, tak sú v podstate dve možnosti.

Krotká veverička, odchovaná umelo, človekom. Ak budete chovať krotkú veveričku, tak stačí na jej chov malá klietka, ale je potrebné veveričku nechať aj prebehnúť sa mimo klietky.

Divoká veverička, odchovaná matkou. Ak veverička nieje krotká, musí mať priestrannú klietku, aby sa v nej mohla dobre pohybovať a prebehnúť, pretože ju nebudete môcť z klietky vypúščať. Ak by ste ju vypustili, ťažko by ste ju chytili, alebo inak donútili ísť späť. Nieje to ale nemožné. Veverička sa vždy vráti na noc do svejej búdky (ale nielen na noc, ale hocikedy v priebehu dňa), tak isto, ako príde k potrave do klietky.

Takže, ak máte klietku v miestnosti, odkiaľ vám neutečie von, môžete ju kludne z klietky vypúšťať.

Vybavenie klietky. V oboch prípadoch je ale treba do klietky dať búdku. Veverička nocuje v búdke a tam sa aj pri vyplašení schováva.

Do klietky treba dať samozrejme aj napájačku a misky na potravu.

CHOV VEVERIČKY KANADSKEJ VO VOLIERE

Pokiaľ plánujete odchov kanadské veveričky, teda chcete ich chovať tak, aby mali mladé, tak je najlepšie chovať ich v páre v priestrannej voliere vonku, kde majú veveričky dostatok pohybu a kde im môžete osadiť aj dostatočný počet búdok.

Pokiaľ neplánujete odchov kanadské veveričky, teda chcete veveričky (alebo len jednu veveričku) chovať vonku bez toho, aby mali mladé, tak je najlepšie chovať len jednu veveričku, alebo viac veveričiek jedného pohlavia v priestrannej voliere, s dostatočným priestorom na pohyb.

Aj v tomto prípade je potrebné do voliery umiestniť viac búdok

Veveričky sú odolné a môžno ich bez problému chovať celoročne vonku.

Pokiaľ by vám veverička utiekla z voliery, netreba panikáriť. Veverička sa vždy vracia do svojich búdok.

Ak máte jednu veveričku vo voliere, tak je to jednoduché. Nechajte otvorenú volieru a veverička sa vráti. Jednak vždy príde k jedlu vo voliere a minimálne na noc príde spať do búdky. Takže stačí v noci zavrieť volieru a veverička tam určite bude.

Ak máte viac veveričiek vo voliere, tak treba všetky veveričky vo voliere odchytiť a dočasbne umiestniť mino voliery. Potom nechajte volieru otvorenú a postupujte tak, ako je to popísané vyššie v odseku "Ak máte jednu veveričku".

Voliera pre Kanadské veveričky

Veveričky sú veľmi aktívne a preto potrebujú dostatočný priestor na to, aby sa dobre vybehali.

Veľkosť voliery pre Kanadské veveričky

Ja mám vo svojom chove 3 voliery pre tri "páry" veveričiek + volieru pre prípadné umiestnenie samcov a mladých veveričiek..

Voliery sú dlhé 3 metre, široké 1 meter a vysoké 2,8 metra.

Voliery sú zastrešené, aby do nich nepieklo slnko a nepršalo.

1/3 voliery je chránená z troch strán, aby tam bolo zátišie pred vetrom a inými poveternostnými vplyvmi.

Do voliery vstupujem dverami, ktoré sú z malej chodby, aby mi pri vchádzaní do voliery, alebo upratovaní neušla žiadna veverička.

Pletivo na volieru pre Kanadské veveričky

Pletivo je zvarované s okami 19 x 19 mm a hrúbkou drôtu 1,45 mm. Pretivom sú obohnané aj drenené časti, ktoré nechcem, aby veverička ohlodala. Pletivo je aj na drevených stenách voliery, aby sa veveričky neprehrýzli a neutiekli.

Podlaha vo voliere

Podlaha je betónová, jednak pre ľahšiu údržbu a čistenie a jednak preto, aby sa veveričky nepodhrabali a neušli.

Búdky pre Kanadské veveričky

Veveričky potrebujú nutne búdky na nocovanie a ako úkryt, teda nielen na hniezdenie.

Vo voliere musí byť osadených viacero búdok rôznych veľkostí. Je to z toho dôvodu, že veveričky vo voľnej prírode obsadzujú tri a viac búdok. Jednu búdku majú na úschovu potravy, druhú majú na hniezdenie, kde majú mladé a tretiu používajú ako kamufláž pre predátorov.

Každá búdka musí mať dva otvory. Je to z toho dôvodu, aby veverička, napríklad samička mohla utiecť pred samcom, alebo opačne. V prírode je to samozrejme aj na to, aby veverička mohla utiecť pred predátorom.

Ja mám vo voliere 7 búdok.

Konáre, ako bidlá, pre Kanadské veveričky

Do voliery treba osadiť viac konárov rôznej hrúbky, podľa možnosti po dĺžke voliery a v rôznych výškach. Viď. na obrázkoch nižšie.

Ja dávam konáre z vŕby, ale môžu byť aj z rôznych ovocných stromov, alebo ihličňanov. Nedoporučujem dávať konáre z agátu, pretože ten je jedovatý.

Pulty na potravu pre veveričky kanadské

Vo voliere musí byť osadených viacero kŕmnych pultov dostatočne ďaleko od seba, aby sa potrava nedávala len na jedno miesto. Veveričky o potravu súperia, preto by potrava daná na jedno miesto mohla vyvolávať súperenie a konflikty.

Pulty sú situované tak, aby som k nim vedel pristupovať a dávať potravu z vonka a nemusel som vchádzať do voliery.

Ja mám vo voliere 3 kŕmne pulty. Portavu vždy rozdelím na tri časti a každú dám na jeden pult.

Napájačky pre veveričky kanadské

Ja dávam veveričkám vodu len do napájačiek. Tým je zaručené, že jednak, majú vždy dostatok vody a vodu nezašpinia.

Napájačky mám vo voliere dve pri kŕmnych pultoch, najvzdialenejších od seba.

POTRAVA VEVERIČKY KANADSKEJ

slnečnica veľká

vlašské orechy

lieskové orechy

arašidové oriešky

žalude

čučoriedky

maliny

hríby

šišky z ihličňanov

kukurica v mliečnej zrelosti

granule

občas piškóty

mrkva

jablko

konáre z ihličňanov

konáre z vŕby

konáre z ovocných stromov

veverička kanadska potrava

Veverička Kanadská má rada čučoriedky

Veverička Kanadská má rada hríby

ODBLŠENIE A ODČERVENIE VEVERIČKY KANADSKEJ

Upozorňujem, že teraz budem popisovať, ako odčervujem a odblšujem veveričky ja. Nikomu neradím, ako to má robiť a neberiem žiadnu zodpovednosť za to, ak tento postup bude niekto aplikovať a príde k úhynu, alebo k zdravotným ťažkostiam.

Nikdy neodblšujem a neodčervujem veveričky mladšie, ako 6 mesiacov.

Odčervenie

Ja prevádzam odčervenie kanadských veveričiek buďto prípravkom Helmigal, alebo Baycox 5%. Väčšinou to striedam

HELMIGAL

dávkovanie: 2g HELMIGALu rozriediť v 1 litry vody

Odčervovať každé 4 mesiace.

3 dni odčervovať - po 14 dní zas 3 dni odčervovať.

Baycox 5%

dávkovanie: 0,2 - 0,4 ml prípravku Baycox 5% na 1 dcl vody podľa váhy a veku

aplikuje sa dva dni po sebe

Odblšenie

Ja prevádzam odblšenie kanadských veveričiek preventívne prípravkom frontline combo pre fretky a mačky.

Aplikujú sa dve kvapky za krk, alebo jedna kvapka za krk a jedna kvapka na koreň chvosta.

POZOR!!! Treba si dobre prečítať návod na použitie prípravku. Mačka a fredka majú omnoho väčšiu váhu, ako veverička, preto treba dávať pozor a aplikovať len toľko prípravku, koľko je na veveričku potrebné, imak ju to zabije. Nieje kvapka, ako kvapka a prípravok od každého výrobcu môže byť inak silný.

Pri odblšení by malo prísť aj k dezinfekcii chovného zariadenia. Čítajte nižšie: Dezinfekcia chovného zariadenia.

DEZINFEKCIA CHOVNÉHO ZARIADENIA U VEVERIČKY KANADSKEJ

Upozorňujem, že teraz budem popisovať, ako dezinfikujem chovné zariadenie veveričkám ja. Nikomu neradím, ako to má robiť a neberiem žiadnu zodpovednosť za to, ak tento postup bude niekto aplikovať a príde k úhynu, alebo k zdravotným ťažkostiam.

Na dezinfekciu chovných zariadení a búdok používam dva prípravky. NEOSTOMOSAN a VIRKON S.

NEOSTOMOSAN je prípravok na prevenciu a likvidáciu bĺch, kliešťov a vší.

VIRKON S je prípravok na likvidáciu vírusov, ktoré ohrozujú zvieratá aj človeka.

NEOSTOMOSAN

Pred použitím tohoto prípravku odchytím zo zariadenia veveričky a umiestnim ich dočasne do klietky.

Následne týmto prípravkom vystriekam celé zariadenie a aj búdky. Z búdok pred striekaním odstránim všetko, čo tam veveričky nanosili.

Veveričky vrátim do voliery až následujúci deň.

NEOSTOMOSAN sa riedi v pomere 1: 400 (1 l na 400 l vody) a striekanie zopakujem po 2-3 týždňoch.

VIRKON S

Týmto prípravkom vystriekam voliery 2 - 4 krát za rok. Neodchytávam pritom veveričky z voliery počes striekania. Podobne, ako s NEOSTOMOSANom vystriekam celú volieru a aj búdky.

Prípravok riedim vo vode v pomere 10g Virkonu S na 1 liter vody.

© František Bako 1992-2024

error: Content is protected !!