Bako

VITAJTE NA STRÁNKACH CHOVATEĽA PAPAGÁJOV

Bako

VITAJTE NA STRÁNKACH CHOVATEĽA PAPAGÁJOVspäť
na obsah

VITAJTE NA STRÁNKACH CHOVATEĽA PAPAGÁJOV

Bako

  CHOV A ODCHOV Papagája sivého Žako Kongo

Môj chov Papagájov sivých Žako Kongo

Papagáje sivé Žako kongo chovám od roku 1995 čo je už 25 rokov.

Na základe pozorovaní a vlastných skúseností, ale aj experimentov som sa dopracoval k tomu, aké prostredie treba v našich klimatických podmienkach tomuto druhu vytvoriť, aby boli papagáje zdravé a v dobrej kondícii, čo sa prejaví každoročným hniezdením.

Keďže papagáje Žako kongo chovám už 25 rokov s pravideľnými každoročnými odchovmi dva krát za chovnú sezónu, to čo sa dočítate nižšie nieje len teória, alebo nejaké bludy získané z internetu. Je to teória podložená dlhoročnou chovateľskou praxou s chovateľskými výsledkami tohto druhu papagája.

Dopracoval som sa k tomu, že:

 1. vnútorná voliera pre jeden pár by mala byť:
  • murovaná, s klasickou omietkou
  • so stenami vymaľovanými vápnom, krotý je prírodným dezinfekčným prostriedkom
  • steny by mali byť svetlo zelenej farby, aby sa od nich neodrážalo svetlo
  • rozmer by mal byť šírka 1m x dl´žka 2m x výška 2,8m
  • s plnými dverami s oknom na pozorovanie, s otočným kŕmnym pultom a napájadlom osademým tak, aby papagáje nemali možnosť do neho našpiniť
  • s viacerými bidlami, ale s jedným vodorovne pevne uchyteným bidlom z tvrdého dreva o priemere 4cm na ktorom sa majú možnosť páriť
  • s kamerou na monitorovanie
 2. budka pre papagája Žaka by mala byť:
  • kmeňová
  • s vnútorným priemerom 35cm
  • výškou 60cm
  • vletovým otvorom o priemere 13cm
  • vystlaná hoblinami na výšku 8cm
  • s kamerou na monitorovanie
 3. vonkajšie výlety by mali byť:
  • 6m dlhé
  • 2,8m vysoké
  • aspoň 1m široké
  • z jednej tretiny zatienené, aby mali papagáje tieň a nemuseli sa pred slnkom schovávať do vnútra
  • osadené vŕmovými bidlami rôznej hrúbky
  • osadené zavlažovacím kropiacim systémom spúšťaním v horúcich slnečných dňoch.
 4. potrava
 5. voda
  • musí byť uniestnená tak, aby papagáj nemal možnosť si do nej našpiniť
  • musí byť v takom napájadle, aby sa dalo denne sledovať, koľko vody pár vypil.
 6. vitamíny
  • musia sa dávať v závislosti na ročnom období
  • musia sa dávať dlhodobo, inak nemajú účinok
  • vápnik v podobe Orlux CALCI-LUX treba Žakom podávať pred chovnou sezónov, počas znášky, ale aj po znáške, pretože sú náchylné na odvápnenie
  • mladým Žakom treba vápnik v podobe Orlux CALCI-LUX podávať hneď po vyliahnutí, aby sa predišlo rachitíde
 7. zloženie chovného páru
  • chovný pár vám nikto nepredá, len vás oklame, aby dostal väčšiu cenu.
  • chovný pár sa najlepšie skladá mojou metódou.

Mnohokrát som počul názor od "chovateľov" a to bohužiaľ aj od takých, krotým sa hovorí chovateľ renomovaný, že pre jeden pár Žakov stačí klietka jeden meter kubický a zahniezdia.

Dokonca vraj je najlepšie klietku umiestniť na tmavé miesto, lebo oni potrebujú šero, namiesto denného svetla, aby zahniezdili.

Ďalší taký scestný názor, ktorý sa traduje je, že keď chce Žako hniezdiť, tak zahniezdi aj v krabici od topánok.

Počul som aj to, že Žakom je zbytočný veľký priestor, alebo veľký výlet, lebo Žako aj tak nelieta, len sa šplhá.

Skutočne považujem tieto názory za scestné, dokonca sa nebojím nazvať ich choré.

Najväčší problém je dnes to, že si niekto prečíta niečo na internete a zrazu je z neho veľký odborník, ktorý je schopný sa s vami do krvi povadiť, ak máte iný názor, ako on, aj keď získaný dlhoročnými skúsenosťami a podložený výsledkami.

To by mi ešte ani tak nevadilo. Vadí mi skôr to, že takýto ľudia idú radiť začínajúcim chovateľom, ktorí keďže nemajú skúsenosti uveria im a vydajú sa v chove veľakrát nesprávnou cestou.

Akých Papagájov sivý - Žako kongo do chovu

Pre chov vo volierach

Do chovu, ak teda chcete Žakov odchovávať vo volierach, tak doporučujem papagájov odchovaných pod rodičmi.

Keď vám môžem radiť, tak nekupujte mladé papagáje, ale skúste zohnať radšej staršie. Najlepšie s kŕdľa.

Jedná sa o to, že sú to síce papagáje, ale aj oni prežívajú niečo, ako puberta. Dostanú sa vám do veku prvej sexuálnej aktivity a to je také kritické obdobie, kedy sa môžu vyšklbať, navzájom sa začnú byť...

Väčšinou si ľudia myslia, že keď majú papagájov (pár) od malička spolu, tak budú harmonizovať a nebudú problémy. Je to fatálny omyl a vy zistíte, že ste 4–5 rokov čakali a je po nádeji. Ono sa vám málokto pochváli, že mal 5 rokov pár od malička a teraz keď by už mal hniezdiť sa mu vyšklbali a nevie teraz čo s nimi, alebo sa bijú, alebo dokonca zabil jeden druhého.

Samozrejme, že to tak nemusí byť.

Ak chcete chovať viac párov Žakov a mladých, je ideálne ich kúpiť naraz a dať všetkých do jednej voliery a nechať ich tam 4–5 rokov, kým dospejú a potom ich popáriť.

No a čo sa týka plachosti. Áno, papagáje Žako odchované pod rodičmi sú plaché a divoké. Ale nie pre rodinu, ktorá sa okolo nich pohybuje. Na rodinu si za pár mesiacov zvyknú. Ale keď príde návšteva, tak ich musí pozorovať z dostatočnej vzdialenosti, inak sa schovajú. Ak máte a to dúfam, že áno volieru s vnútornými a vonkajšími priestormi, tak ak sú vonku, tak zalezú pred návštevou do vnútra.

Výhodou plachosti je ale práve to hniezdenie. Ja mám v búdkach kamery, takže tam chodím málo. Ale keď idem skontrolovať, alebo označiť vajíčka, stačí, keď pár krát zaklopem na búdku, vtáci vylezú a ja bez problémov búdku skontrolujem. U krotkých je ten problém, že sa vás neboja, nedokážete ich vyhnať z búdky a vtedy pošliapu a porozbíjajú vajíčka, alebo zmrzačia mladé.

Pre chov v klietkach

Tak to by som samozrejme doporučoval ručne dokŕmených, ale dohodnite sa s chovateľom, od ktorého ich chcete kupovať, aby ich nerozmaznával, iba nakŕmil a hotovo. Oni nebudú plachý, ale ani naviazaný na človeka. Odchovaný pod rodičmi by prežívali veľké stresy v klietke.

Zloženie chovného páru papagájov Žako Kongo

Vytvorenie párov papagájov je veľmi dôležitá vec pre chov a odchov papagájov.

Z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že nikto vám chovný pár Žakov nepredá (chovný pár je taký pár, ktorý už mal mladé). Ak niekto predáva "chovný pár" tak je v tom nejaká finta.

Poznám človeka, schválne som ho nenazval chovateľ, ktorý pravideľne predáva akože "chovné páry". Ten človek zašiel tak ďaleko v tomto podvode, že je schopný zakúpiť si mladých papagájov Žako vo veku okolo 20 dní a týchto mladých pred príchodom kupca vloží do búdky s tým, že pár, v búdke ktorých sú tieto mladé, predá ako "chovný" a mláďatá si nechá.

Tento svoj podvod dotiahol do takej dokonalosti, čoho som bol svedok, že jeho mama (už naozaj stará žena) pred zákazníkom plakala a prosila ho, aby ten "chovný pár" nepredal, len aby vytiahol z kupca ešte väčšiu cenu.

Keby som ja chcel dať preč chovný pár z nejakého dôvodu, tak by som ho ponúkol svojim dobrým známym chovateľom. Jednak preto, že viem, že by sa u nich mali dobre a jednak preto, že chovný pár sa proste nepredáva.

Existuje viacej spôsobov, ako chovný pár vytvoriť.

METÓDA POKUSU A OMYLU

Toto je pravdepodobne najčastejší spôsob párenia papagájov u chovateľov.

Ja tento systém párovania metódou pokusu a omylu nedoporučujem. Táto metóda spočíva v tom, že kúpim samca a samicu, dám ich spolu do voliery a čakám, či si navzájom sadnú, teda budú sa znášať a budú harmonizovať, alebo nie.

Takéto pokusy môžu dopadnúť aj fatálne, zranením, úhynom, alebo zabitím niektorého z jedincov.

V žiadnom prípade to nespravte tak, že zoženiete jedného, dáte ho do voliery a neskôr, keď zoženiete druhého, hneď ho dáte k nemu. To ten prvý čo tam bude a je jedno, či je to samec, alebo samica si z tej voliery spraví svoje teritórium a druhého potom bude napadať.

PRIRODZENÝ VÝBER

Ideálne vytvorenie harmonizujúcich párov by bolo tak, že by sme dali do veľkej voliery niekoľko samíc a niekoľko samcov. Pozorovaním by sme zisťovali, ktoré jedince sa k sebe majú a potom by sme ich oddelili od kŕdľa.

Či sa k sebe majú, či harmonizujú, sa prejavuje tak, že vtáci sú často pri sebe, spávajú vedľa seba, často chodia spoločne k žrádlu. Keď si navzájom preberajú perie, kŕmia sa, je to veľký predpoklad na dobrý, harmonizujúci pár.

Toto je ale veľmi náročné a v chove stredných a veľkých papagájov až nemožné a to z viacerých dôvodov.

 1. Cena - Ako prvý dôvod je cena týchto papagájov. Ak by sme chceli vytvoriť jeden, alebo dva páry, koľko jedincov by sme museli dať do kŕdľa, aby sa prirodzene vybrali dva harmonizujúce páry a koľko by to stálo? A kde by sme zohnali trebárs po 5 samíc a 5 samcov v dospelom veku.
 2. Pri veľkosti papagájov Žako, amazoňan, kakadu ... by sme potrebovali volieru aspoň 3 x 6 m pre desať jedincov, pri arách ešte viac.
 3. pri umiestnení takéhoto množstva papagájov hrozí napádanie sa jedincov, čo by mohlo mať fatálne následky. Potrava by musela byť rozmiestnená na viacerých miestach, lebo práve tam dochádza k najväčším bitkám.
 4. Pri premiestnení papagájov do iného prostredia a k iným jedincom sa papagáje dostávajú do stresu. Pri tomto množstve by sa veľmi ťažko odsledovalo, či všetci jedinci prijímajú potravu a vodu, či už zo stresu, alebo im to iný jedinci nedovalia.

Ja osobne som túto metódu skúšal s papagájmi Žako Kongo. Kúpil som tri samice a troch samcov. Mal som ich spolu tri mesiace. Pozoroval som ich kamerami. Je absolutne nemožné pozorovať ich inak, pretože v prítomnosti človeka sa ich správanie mení. Sú ostražitejší, plachší...

Po troch mesiacoch sa dva jedince začali k sebe správať veľmi dobre. Začali sa navzájom čistiť, kŕmili sa navzájom, chodili spolu k žrádlu, spali na bidle vedľa seba. K ostatným jedincom začali byť agresívnejší. Odháňali ich od žrádla, nedovolili, aby sedeli na tom bydle čo oni ...

Rozhodol som sa preto tieto dva jedince oddeliť. Odchytil som ich a dal som ich do samostatnej voliery.

Keďže po troch mesiacoch sa vytvoril len tento jeden pár, rozhodol som sa, že rozdelím aj ostatných, teda vytvorím z nich dva páry. Toto sa stalo v auguste. Ešte ten rok v zime páry, ktoré som rozdelil ja, zasadli a mali mladé. Odvtedy majú mladé každú sezónu. Pár, ktorý sa vybral sám nemal mladé ešte tri roky. Zasadol a mal mladé až štvrtý rok.

Je to možno náhoda, ale presvedčil som sa, že prirodzený výber je síce možno pekná vec, ale ...

ZLOŽENIE Z MLADÝCH VTÁKOV

Veľa ľudí si myslí, že keď si kúpi úplne mladých papagájov, samca aj samicu, budú mať, keď dospejú dobrý harmonizujúci pár. Vo veľa prípadoch to tak našťastie aj je. Určite sa takomto zložení páru vyhnete počiatočnej agresivite, alebo stresu, ktorá môže skončiť aj fatálne.

Treba si ale uvedomiť, že u stredných a veľkých papagájov pohlavná dospelosť začína po 3 až piatom roku života, čo samozrejme nieje hranica, kedy zahniezdia. Zahniezdenie býva zvyčajne tak dva roky a viac po pohlavnej dospelosti. A za tú dobu sa môže veľa vecí prihodiť.

Najväčšie problémy vznikajú okolo tretieho roku života, teda práve v dobe, keď sa začína pohlavná dospelosť jedinca. Dalo by sa toto obdobie porovnať s pubertou u človeka. Aj povaha papagájov sa v tomto veku mení. Vtáci sa prvý krát dostávajú do toku a niektorí akoby nevedeli, čo so sebou. V tomto čase nieje ojedinelé, keď sa vtáci začnú šklbať, alebo začne šklbať jeden druhého, alebo začnú byť na seba agresívny. Mnohokrát v tomto veku prídete o niektorého jedinca z páru, obyčajne samicu, lebo ho druhý jedinec zabije.

Mne sa toto stalo s Amazoňanom vejárovým. Mal som ich od veku štyroch mesiacov, nepríbuzný párik. Krásne harmonizovali, čistili sa navzájom, kŕmili sa, spávali vedľa seba... Keď boli v štvrtom roku života, zrazu sa chcel samec páriť, ale samica ešte nie. Začal ju naháňať, nedovolil jej ísť k žrádlu, len sám ju kŕmil. Nebolo to ale stále. Väčšinou dňa boli vedľa seba.

Jedného večera sa tak pobili, že samica uhynula. Len málokedy sa dá takejto tragédii zabrániť. Sám som analizoval túto situáciu ako by som jej vedel zabrániť. Asi som mal už pri prvých náznakoch agresivity samca pár rozdeliť. Ale keďže som sa s takýmto správaní ešte nestretol, nemohol som vedieť, ako to dopadne. Teraz by som určite konal inak.

SPÁRENIE PAPAGÁJOV MOJIM SPOSOBOM

Tiež mi pár rokov trvalo, než som sa dopracoval k tomuto spôsobu párenia papagájov.

Ak chcete spárovať papagájov týmto mojim spôsobom, je potrebné, aby každý z jedincov bol aspoň tri mesiace sám, bez partnera, alebo iného jedinca. Väčšinou je potom každý rád, že už nieje sám a ľahšie prijme partnera.

Ďalej je potrebné, aby ste mali menšiu klietku. Pre druhy veľkosti Žako, amazoňan, kakadu... stačí klietka 100 x 70 x 50. Klietku zaveste čo najvyššie. Vtedy budu kľudnejší.

Misky na žrádlo v klietke dajte dve ďaleko od seba a vodu do jednej, medzi ne. Oni sa zväčša obaja vyplašený jeden z druhého, mohli by sa napadnúť pri žrádle.

Ja to robím tak, že ich dám naraz do jednej klietky, tú sledujem kamerou a ešte mám pri klietke vysielačku. Doma v obývačke mám monitor a samozrejme druhú vysielačku. Keď vidím, že sa na seba šuchoria, že chcú útočiť, alebo sa dzobú, tak zakričím do vysielačky a oni sa hneď naplašia. Takto ich pri každom náznaku napadnutia naplaším a oni pochopia, že to nemajú robiť, lebo vždy príde nejaká odozva.

Dôležité je sledovať aj to, či prijímajú stravu. U Žakov to trvá niekedy aj 3-4 dni, kým začnú prijímať stravu. U amazoňanov samec začal prijímať stravu na tretí deň, samica na druhý.

Preto netreba panikáriť, je to normálne.

Po takom týždni by sa mala situácia ukľudniť a misky premiestnite tesne vedľa vody z oboch strán.

Papagájov nechám takto až do doby, kým si na seba nezvyknú, neboja sa vedľa seba sedieť. To trvá niekedy aj pár týždňov. Potom odstránim jednu misku na žrádlo, aby museli žrať z jednej. Tu znovu treba zvýšiť pozornosť, či sa nenapádajú, neodháňajú jeden druhého od žrádla. Keď už bez problémov žerú z jednej mysky, tak ich premiestnim do voliery.

Netreba tento proces unáhliť, to vám vravím z vlastnej skúsenosti, pretože túto metódu som sám vypracoval a vylepšoval a vždy sa mi podarilo dať dohromady chovný pár (možno som mal len šťastie), či už Žakov, alebo Amazoňanov.

Vy a členovia rodiny sa pri klietke pohybujte čo najčastejšie. Budú Žakovia vyplašený, budú chrčať, škriekať, ale to je v tomto procese dobre, nebudú mať čas napádať sa a keď budú sami, pochopia, že spolu im je najlepšie. Nemyslím, aby ste dali tú klietku do bytu, to nie.

Aj keby sa hneď znášali, v klietke ich nechajte jeden mesiac.

Zvyknú si na vás, aj na členov rodiny a potom sa nebudú pred vami schovávať, ani keď budú vo voliere.

PREPÁROVANIE

Prepárovanie papagájov je veľmi náročné. Treba použiť vyššie popísaný spôsob, ako keď vytvárate nový pár, čo vlastne aj robíte.

PRÍKLAD:

Keď som začinal s chovom papagájov Žako Kongo, tak som si kúpil od jedného pána "chovateľa" chovný pár. Teda to som si len myslel, že chovný pár. O rok pár zasadol, mal tri vajcia, ale všetky boli neoplodnené. O dva mesiace nato zasadli znovu, ale znovu mali tri vajcia neoplodnené. Na burze som vyhľadal tohoto "chovateľa" a danú situáciu som mu popísal s tým, že predsaj keď je to chovný pár, ktorý už mal mladé, tak neexistuje, aby mal dva krát za sabou neoplodnené vajcia. On mi nato povedal, že asi bude mladý samec. Proste klamár. Tak mi povedal, že nech sa u neho zastavím, že mi vymení samca. Tak sa aj stalo. Dal som nového samca k samici. Keby som nemal kamery a nesledoval som ich, samec by do jedného, alebo dvoch týždňov určite uhynul.

Samica na neho útočila. Ako náhle sadol na bidlo, okamžite ho zrazila na zem. Nepustila ho ani k vode, ani k žrádlu. Dva dni sedel len na zemi. Každý jeho pokus o vyletenie na bidlo skončil útokom samice.

Zaujímavé na tomto je to, že keď som išiel do volier, tak sa situácia zmenila o 100%. Samica prestala útočiť a vtáci sedeli vedľa seba, ako harmonizujúci pár.

Ale akonáhle som volieru opustil, samica okamžite zaútočila na samca a zrazila ho k zemi.

Toto mi potvrdila manželka, ktorá situáciu sledovala v dome na monitore.

Voliera pre papagájov Žako Kongo

Pre úspešná odchov papagájov je potrebné vybudovať volieru vyhovujúcu pre tento druh papagája.

Nepočúvajte také bludy, že pre jeden pár Žakov stačí klietka jeden meter kubický a zahniezdia. Ani to, že potrebujú šero, namiesto denného svetla, aby zahniezdili. Neverte ani tomu, že keď chce Žako hniezdiť, tak zahniezdi aj v krabici od topánok. A už vôbec neverte tomu, že Žakovi je zbytočný veľký priestor, alebo veľký výlet, lebo on aj tak nelieta, len sa šplhá.

Aby Žako zahniezdil, potrebuje dobrý zdravotný stav a výbornú kondíciu. A k tomu potrebuje aj dostatočný priestor na lietanie.

Samozrejme. Keď budete mať Žaka niekoľko rokov v malej klietke, kde nemôže lietať a potom ho premiestnite do veľkej voliery, tak lietať nebude, lebo jeho krídla už dávno stuhli.

Ale skúste tam pustiť mladého papagája, alebo z takej istej veľkej voliery a uvidíte, ako vie lietať. Žako je taký istý dobrý letec, ako ostatné papagáje. Alebo mi chce niekto tvrdiť, že papagáje Žako vo voľnej prírode nelietajú, len sa šplhájú?

UMIESTNENIE VOLIERY

Voliera by mala byť umiestnená na mieste, kde nieje veľký pohyb ľudí a veľký ruch. To je veľmi dôležité hlavne v čase hniezdenia, kedy vtáci jak pri párení, tak i počas samotného hniezdenia nesmú byť nijak vyrušované.

Z vlastnej skúsenosti viem, aj keď mám voliery murované, že vtáci v nich reagujú na všetky neprirodzené vonkajšie podnety. Stačí, keď sa niekto okolo volier pohybuje, vidím na kamerách, ako spozornejú a sú ostražité. V chovnej sezóne sa okamžite schovajú do búdky.

VOLIERA

Samotné voliera by mala mať manipulačnú miestnosť, chodbu , vnútorné murované priestory a výlet.

Samozrejmosťou je dostatočne veľký záletový vnútorný priestor voliery pre každý pár a veľký a dostatočne vysoký výlet.

Voliera pôdorys Voliera čelný pohľad

Ja mám voliery murované s klasickou omietkou robené tak, že každú vnútornú volieru mám oddelenú murovanými priečkami s klasickými plnými dverami o šírke 60 cm s oknom na pozorovanie z plexiskla.

Je to kvôli tomu, aby sa papagáje až tak nerušili. Je to viac odhlučnené, ako keď sú dvere do jednotlivých ubykácií z pletiva.

Vnútorný priestor je vymaľovaný vápnom zafarbeným na svetlo zeleno. To z toho dôvodu, avy sa pri rozsvietení svetlo tak neodrážalo od bielych stien. Vápnom sú steny vymaľované preto, lebo vápno je prírodný dezinfikátor. Vápno je veľmi dôležité aj z toho dôvodu, že sa na ňom netvorí pleseň. Pleseň v uzatvorených priestoroch je pre papagájov istá zdravotná katastrofa, končiaca fatálne.

Vnútorná voliera pre jeden pár má veľkosť šírka 1m x dlĺžka 2m x výška 2,8m.

Papagáje sivé Žako Kongo nieje možné chovať v kŕdli, alebo viac párov pohramade, aspoň nie v čase hniezdenia. A keďže chov papagájov Žako Kongo vyžaduje chovať ich po jednom páre, každý pár musí mať jednu takúto záletovú miestnosť.

Vletový otvor do vonkajšieho výletu má veľkosť šírka 40cm x výška 50cm.

Vonkajší výlet pre jeden pár má veľkosť šírka 1,2m x dlĺžka 6,5m x výška 2,8m.

Nezabudnite na jednu dôležitú vec, ktorú skoro nikto nerobí a potom sa čuduje, že Žaky sa každého boja a skrývajú sa.

Ja mám výlety dlhé 6,5 m a 2,8 m vysoké.

Tú výšku by ste mali dodržať, aby mali vtáci bidlo, ktoré bude vpredu čo najvyššie, tak 220 cm. Vtedy sú dosť vysoko na to, aby sa cítili bezpečne aj keď sa k nim priblížite.

SLNKO a DÁŽĎ

Vonkajšie výlety slúžia nielen na ta, aby si papagáje dobre zalietali a získali tak dobrú kondíciu, ale aj nato, aby sa mohli vyhrievať na slnku a užiť si prírodný dážď.

Netreba ale ani zabúdať na to, že všetkého veľa škodí.

Výlety preto treba z jednej tretiny zatieniť tak, aby sa papagáje nemuseli pred slnkom schovávať do vnútorných priestorov.

Papagáje vo voliere

Papagáje - kúpanie v daždi

ZATIENENIE ČASTI VONKAJŠÍCH VÝLETOV

Netreba ale ani zabúdať na to, že všetkého veľa škodí.

Výlety preto treba z jednej tretiny zatieniť tak, aby sa papagáje nemuseli pred slnkom schovávať do vnútorných priestorov.

ZAVLAŽOVACÍ KROKIACI SYSTÉM VÝLETOV

V čase teplých slnečných letných dní je potrebné schladzovať vzduch a spraviť pre papagájov umelý dážď, aby netrpeli prehriatím.

Nad výlety preto treba nainštalovať zavlažovací kropiaci systém, ktorý sa raz za dve hodiby spustí na 20 minút. Vzduch sa ochladí, ochladí sa aj horúce pletivo, aj zem v okolí volier a papagáje sa prídu vykúpať a schladiť, ako na dážď

OPLOTENIE VOLIER

No a čo sa týka oplotenia volier, tak aj ja mám z pozinkovaného drátu, vlastne ako asi každý.

Nezabudnite aj pri tomto na jednu dôležitú vec.

Nové pozinkované pletivo (než sa na ňom urobí povlak) pri styku s vodou vylučuje zinok. Keďže papagáje po pletive veľa lozia a zachytávajú sa zobákom, tak tento zinok pohlcujú a postupne sa otrávia, alebo môžu mať z toho veľmi vážne zdravotné problémy, končiace fatálne.

Preto doporučujem:

po kúpe pletiva zarobte do 10 litrov vody jeden liter octu (klasického kuchynského) a pletivo dobre popolievajte.

Nemusíte to robiť, ak budete mať pletivo viac, ako 3 mesiace vonku (ale ja by som to aj tak spravil), kde naň prší svieti slnko... Pokiaľ by nepršalo, radšej ho aspoň tri krát za týždeň polejte vodou.

Ide o to, aby sa vtáci nedostali do styku s novým pletivom, ktorý ešte vylučuje zinok.

TEPLOTA, VLHKOSŤ, VETRANIE

Vo vnútri každej voliery mám radiátor s reguláciou tak, aby sa dala nastaviť v každej voliere iná teplota. Z vonka na dverách mám teplomer s vlhkomerom s čidlami samozrejme vo vnútri každej voliery. Je to podstatné hlavne pre sledovanie vlhkosti.

Teplomer s vlhkomerom na dverách

Keďže Žako kongo hniezdi v zime, je potrebné mu regulovať potrebnú teplotu a vlhkosť vzduchu.

Po niekoľkoročných skúsenostiach som dospel k tomu, že ideálna teplota v hniezdnom období pre Žaka Konga je 18 °C a 55 až 60 % relatívna vlhkosť vzduchu.

Treba podotknúť, že pri vyššej relatívnej vlhkosti vzduchu a nedostatočnom vetraní sa tvoria rýchlo plesne, ktoré papagájom veľmi škodia a majú fatálne následky formou úhynu papagájov.

Hlavne v nevykurovaných miestnostiach v zime rýchlo stúpne vlhkosť vzduchu a to aj v prípade, keď je teplota dostačujúca. Pokiaľ nemáte vlhkomer, iba teplomer, a máte teplotu okolo 16 °C vlhkosť môže byť až 80%. Keďže to nemáte ako zistiť, tak to ani neriešite. Plesne sa začnú rýchlo tvoriť, papagáje ich vdychujú a začnú sa u nich veľmi rýchlo pľúcne problémy, ktoré ak sa rýchlo neriešia antibiotikami, končia úhynom papagája.

Jediná možnosť, ako sa tejto vlhkosti zbaviť, je vykurovanie a vetranie.

U papagájov v podstate každá choroba má tak rýchly priebeh, že len málokedy sa ho podarí zachrániť. Práve preto treba tomuto predchádzať.

Počul som už od veľa chovateľov, že vo voľnej prírode v čase hniezdenia majú papagáje vlhkosť vzduchu 80% a aj vyšiu. Áno, je to pravda, ale v otvorenom priestore, kde je prúdenie vzduchu čo plesne nemajú radi.

Aby ste vo voliere udržali určitú teplotu, nieje možné veľké vetranie.

Ja vetrám tak, že výletové okno do vonkajších výletov nemám zavreté úplne. Tým je zabezpečená neustála cirkulácia čerstvého vzduchu, aj keď za cenu vyšších nákladov na kúrenie.

OSVETLENIE, UMELÉ PRISVECOVANIE VO VOLIERACH

Osvetlenie, teda umelé prisvecovanie vo volierach je veľmi dôležité z viacerých dôvodov.

Pokiaľ chceme, aby v zimných mesiacoch papagáje zahniezdili, je potrebné im predĺžiť deň prisvietením.

Ja k tomuto účelu používam stmievač,

Je to malé zariadenie, ktoré naprogramujete, aby ráno (hlavne v zime) o 5:00 zažalo osvetlenie s tým, že zažíňa ho postupne v priebehu pol hodiny, ako keby svitalo a vypne ho trebárs o 8:00. Potom znovu zažne o 16:00 a o 22:00 ho postupne v priebehu pol hodiny, alebo 45 minút zhasne tak, ako keby sa stmievalo. Nezhasne ho ale úplne, nechá svietiť tak, ako by tam bolo šero, nie úplná tma (ako by svietil mesiac).

Ono potom uvidíte, že keď sa začne stmievať, vtáci sa idú ešte nažrať. A hlavne samice, čo sedia na vajciach, alebo majú mladé sa vtedy cítia najbezpečnejšie a idú sa nažrať a napiť vody. Často žerú tak dlho, že ak by osvetlenie úplne zhaslo, tak by sa nevedeli vrátiť späť do búdky a vajcia by vychladli.

Ja som to tiež so začiatku tak nemal. Ale musel som to spraviť, lebo sa mi stalo, že samica sa išla nažrať, žrala tak dlho, že sa zhaslo úplne a nevedela sa dostať do búdky. (To je výhoda kamier s nočným videním a aj možnosť sledovať, čo sa deje vo volierach). Tak som okamžite musel predĺžiť čas stmievania na 45 minút a nastaviť to tak, aby sa nezhaslo úplne.

Potom sa trebárs niekto diví, že má pár, a ten má vždy čisté vajcia. Proste raz vychladnú a je “vymaľované”. A pritom to nemusí byť preto, že vajcia niesú oplodnené, ale preto, že vychladli a zárodok uhynul, alebo sa proces vývinu zárodku z dvôvodu vychladnutia zahriatych vajec ani nezačal.

KAMEROVÝ SYSTÉM VO VOLIERACH

Kamerový systém má význam vtedy, keď je možné sledovanie dianie vo volierach mimo volier.

Ja mám jeden monitor, na ktorom sledujem dianie z kamier v obývačke vedľa televízora a druhý v pracovni. Takže v podstate môžem sledovať, čo sa deje vo volierach stále.

Všetko sa samozrejme nahráva, takže si môžem kedykoľvek aj spätne pozrieť, čo sa vo volierach dialo.

Káble z kamier mám dotiahnuté do manipulačnej miestnosti napojené do DVR (digitálny videorekordér). Z neho je káblové prepojenie do domu.

Voliera pôdorys

Kameru, snímajúcu vnútorný priestor voliery musíte umiestniť tak, aby nebola v dosahu papagájov a aby na ňu nemohli ani priletieť. Kábek potiahnete pod omietkou do horného rohu a ostatné chránite plechom. Ono tie kamery niesú veľké.

Kameru, snímajúcu vnútro búdky tiež treba umiestniť tak, aby na ňu papagáje nemali dosah podobne, ako ani na kábel do kamery.

Kamerový systém vo vnútorných volierach, ako aj v búdkach sú veľmi podstatné z viacerých dôvodov.

Kamera, snímajúca vnútorný priestor volier:

 • môžeme sledovať, či pár harmonizuje, alebo nie
 • môžeme sledovať, kedy u páru začína tok
 • môžeme sledovať kedy sa pár začína páriť
 • môžeme skontrolovať predtým, ako pôjdete do volier, či už z dôvodu kŕmenia, alebo kontroly, či sa zrovna vtáci nepária, aby ste ich nevyrušili.

Párenie Žakov

Ak sa stane, že pár vyrušíte pri párení, je potom väčšia pravdepodobnosť, že pár bude mať čisté vajcia. A tomu bez kamerového systému neviete zabrániť.

Z mojej skúsenosti viem, že papagáj Žako sa pári dva krát denne a práve prvý krát je to ráno, teda v čase, keď väčšina chovateľov ide papagájov kŕmiť. Nakoľko párenie žakov trvá 15-30 minút a niekedy aj viac, je vysoká pravdepodobnosť, že ich pri párení vyrušíte.

Ja chodím mojich papagájov kŕmiť ráno okolo 8:00. No v chovnej sezóne musím kŕmenie veľmi často presunúť na neskoršie, pretože sa niektorí papagáji pária. Keby som sa predtým, ako idem papagáje kŕmiť nepozrel na monitor, pri párení by som ich vyrušil.

Kamera, umiestnená v búdke:

 • môžeme sledovať, či pár navštevuje búdku, alebo nie
 • môžeme sledovať, kedy pár začal navštevovať búdku
 • môžeme sledovať čo papagáje v búdke robia, či si začali upravovať búdku hrabaním...
 • môžeme sledovať a zapísať si, kedy samica zniesla vajce bez toho, aby ste búdku museli kontrolovať
 • môžeme sledovať a zapísať si, kedy sa vyliahli mláďatá bez toho, aby ste búdku museli kontrolovať

Kŕmenie mladých Žakov v búdke

Potrava, voda, vitamíny

Čo sa týka potravy, vody a podávania vitamínov, to je zas vec skúseností. Je to v podstate jednoduché.

POTRAVA

podstatné je, aby ste vedeli presnú dávku, koľko potravy jeden pár denne spotrebuje. Potom, keď ráno potravu meníte a vidíte, že nieje všetko vyžrané viete, že niekde je problém. Buďto zdravotný, alebo iný.

VODA

U vody je tiež veľmi podstatné, aby ste vedeli, koťko vody jeden pár papagájov za deň spotrebuje. Je podstatné, aby ste mali napájadlo, kde to môžete aj kontrolovať. Potom, keď vidíte, že papagáje spotrebovali viac vody, ako je u nich bežné, tiež to môže naznačovať nejaký zdravotný, alebo iný problém.

VITAMÍNY

Ja dávam vitamíny výhradne do vody. Preto je podstatné to, aby ste vedeli, koľko vody spotrebuje jeden pár papagájov Žako za jeden deň a na základe tohoro množstva mali aj napájačku, do ktorej sa vojde takéto množstvo vody.

Vtedy s vytamínmi neplytváte a ste si istý, že vitamíny, ktoré ste im dali do vody aj spotrebovali.

POTRAVA

Keď dáte papagájom veľa potravy, tak ju všetku nespotrebujú, a budú ňou plytvať. Vyžerú všetko čo im chutí a ostatné porozhadzujú. Preto im musíte dávať presnú odmerku, aby ste vedeli presne, koľko ste im potravy dali.

Keď nebudú mať všetko vyžraté, dáte im potravy menej. Takto znižujete dávku až do vtedy, kedy budú mať vždy vyžrané všetko.

Ak budú zrniny pekne vylúskané, tak je to tá správna dávka. Ale ak budú šupiny zo zrnín pomleté, rozsekané zobákom na kúsky, je jasné, že papagáje boli hladné a dávku im treba zvýšiť. Je to dlhodobejší proces, preto musíte vždy používať odmerku, aby ste presne vedeli, koľko dostávajú. Ak im budete dávať rukou za hrsť, potom hrsť a pol, nikdy sa k správnej dávke nedopracujete.

U Žaka je základná dávka 50g suchej zmesi + ovocie.

Ja kŕmim mojich papagájov Žakov mimo chovnú sezónu raz denne vždy ráno okolo 8:00

Počas chovnej sezóny kŕmim mojich papagájov Žakov dva krát denne vždy ráno okolo 8:00 a 13:00. Je to z toho dôvodu, že ráno dostávajú naklíčené zrniny a nedozdetú mladú kukuricu a poobede suchú zmes.

V čase, keď majú mladé, kŕmim mojich papagájov Žakov ešte aj večer okolo 19:00. Vtedy je spotreba krmiva veľká a je dobré, keď papagáje majú vždy k dispozícii potravu.

Základným krmivom pre Papagája sivého Žaka je suchá zmes zrnín - slnečnica pásiková, slnečnica biela, kardi, kukurica, burské oriešky , ovos, jačmeň, pšenica, paddy ryža, pohanka, cédrové orechy, čirók, semenec, tekvicové semienka, mungo fazuľa, dari, proso, hrach, ľanové semienka, repkové jadierka, píniové oriešky, svätojánsky chlieb, šípky, čili paprika...

Môžeme pridávať aj špecialne granule pre veľkých papagájov a sušené ovocie.

Suchú zmes zrnín podávame denne a stačí 50 g pre jedného Žaka na ďeň.

Ja doporučujem kupovať už namiešanú zmes zrnín od renomovanej firmy Versele-Laga, Prestige Premium African Parrot Loro Parque Mix. Táto zmes obsahuje vyvážený pomer 21 druhov zrnín a granúl potrebných pre vitalitu a zdravie papagája. Táto zmes zrnín je zložená na základe konzultácii s vedeckým tímom najväčšieho papagájčieho parku na svete Loro Parque (Tenerife), kde túto zmes používajú ako základnú potravu pre Papagájov sivých Žako Kongo.

Potrava Papagája sivého Žaka Loro Parque Mix balenie         Potrava Papagája sivého Žaka Loro Parque Mix zmes

Pokiaľ by ste sa rozhodli sami si namiešať suchú zmes zrnín pre Žaka, tak by táto zmes mala obsahovať tento pomer zrnín (jedná sa o pomer váhy, nie objemu). Takto namiešanú zmes, ale bez granulí, môžete používať aj na nakličovanie:

slnečnica pásiková15%
slnečnica biela12%
paddy ryža12%
kardi10%
granule8%
pohanka8%
ovos lúpaný7%
pšenica (žito)6%
kukurica5%
burské oriešky olúpané, nepražené4%
dari3%
čirók2%
semenec2%
čili paprika sušená2%
šípky sušené1%
tekvicové semienka1%
jačmeň1%
mungo fazuľa1%

NAKLÍČENÉ ZRNINY

Naklíčené semená sú plné vitamínov, minerálov, všetkých esenciálnych bielkovín, navyše sú ľahko stráviteľné. Obsahujú množstvo aktívnych enzýmov, nukleových kyselín a vitamínu B12 . Vysoký obsah antioxidantov v klíčkoch napomáha odstraňovať škody spôsobené voľnými radikálmi (látky, ktoré spôsobujú poškodenie buniek a urýchľujú proces starnutia).

Čo sa deje, keď semená klíčia?

Keď semená klíčia, ich zásaditosť stúpa a dochádza k nesmiernemu nárastu živín. Napríklad obsah vitamínov stúpne o 500 %, kyseliny listovej o 600 %, riboflavínu (vitamín B12) o 1300 -2000 %, obsah bielkovín a nukleových kyselín stúpne o 30 %a množstvo enzýmov vzrastie 10 až 20 násobne.

Každé klíčiace semeno má v sebe výživnú energiu pre rast celej zdravé rastliny. Celý proces klíčenia efektívne semienko predtrávi - uľahčí to jeho stráviteľnosť a využiteľnosť všetkých živín.

Sú väčším zdrojom bielkovín, ako bežné živočíšne, alebo iné rastlinné zdroje.

V septembri denne nakličujem zrniny, tú istú receptúru, ako suchá zmes, ale bez granúl, tie by skysli. Tým papagájov vlastne naštartujem do toku.

Ráno im dám do jednej misky naklíšené + do druhej mysky nakrájané jablká s mrkvou na kocky. To striedam každý druhý deň tak, že im nedám jablká, ale nezrelú mladú kukuricu, ktorú si v lete v dostatočnom množstve zamrazím.

Okolo 13:00 (to už majú naklíčené + kukuricu vyžrané) im dám polovičnú dávku suchej zmesi (50g. Normálna dávka je 100g na jeden pár). Aj keby to vyžraté nemali, treba to vyhodiť, aby to nechytilo pleseň, alebo to neskyslo

POSTUP NAKLIČOVANIA:

 • Zoberiem si ráno zrniny do nádoby (viď. nižšie na obrázku) a zalejem teplou vodou (asi 30°C) a nechám ich namočené do ďalšieho rána, teda 24 hodín.
 • Potom zrniny poriadne prepláchnem čistou vodou a znovu zalejem čistou, vlažnou vodou. Do vody nalejem Acidomid (je to stabilizátor, aby sa netvorili plesne a patogény). Takto to nedám asi 20 minút.
 • Potom zrniny precedím, odstredím, takže ich zbavím vody a roztiahnem ich po nádobe a nechám ich klíčiť. Aspoň 3x za deň treba spraviť preplach zrnín s vodou s Acidomidom.
 • Na ďalší deň ráno sú zrniny vyklíčené. Poriadne ich prepláchnem čistou vodou aj niekoľko krát, precedím, odstredím (zbavím vody, samozrejme, že vlhké zostanú) a dám papagájom.
 • Zas treba dať nakličovať len toľko, koľko spotrebujete naraz.

Ja používam takéto “špeciálne” nádoby na to nakličovanie:

Denne podávame ovocie a zeleninu - jablká, hrušku, čerešne, hrozno, banán, granátové jablko, slivky, marhule, broskyne, jahody, maliny, ríbezle, egreš, pomaranč, mandarinku (všetko čerstvé aj sušené), papriku, paradajky, mrkvu, hlávkový šalát, uhorku, hviezdicu prostrednú, púpavu aj s koreňom, arabinu vtáčiu...

Podávame aj nedozretý hrach v strukoch, kukuricu v pliečnej zrelosti pokrájanú na kláskoch ...

Ovocie treba podávať v takom množstve, aby ním papagáj neplytval... a nechať len tak dlho, aby sa neskazilo a nespôsobilo papagájovi zdravotné problémy.

VODA

No a čo sa týka vody.

Papagáje sú zvláštne tvory, keď chytia nejaký zlozvyk, tak s tým ťažko prestanú.

Uvediem príklad:

Budete mať pekne omietnutú volieru, ubykáciu z vnútra a on vám pri bidle začne ohrýzať omietku. Vy to opravíte a on to spraví znova a stále znova. Nakoniec namiesto klasickej omietky budete musieť zarobiť betón a tým to omietnuť, aby mu to proste nešlo ohrýzať.

Alebo vám začne ohrýzať bidlo na kraji tak, že vám vždy padne... ale len to jedno bidlo a stále na tom istom kraji. Tak budete musieť to bidlo dať z tak tvrdého dreva, dobre vyschnutého, aby to bidlo nedokázal prehrýzť.

To sa mi všetko stalo.

No a v roku 2002 mi jedna samica žaka začala "kadiť" do misky s vodou. Mal som v otočnom pulte tri misky, ako teraz. Lenže jednu na vodu (do tej teraz dávam grit), druhú na zrniny a tretiu na ovocie.

Dal som im vodu, prišiel som o 15 minút a už v tej miske s vodou bol trus. Proste sa tam "vykadila". Vodu som vymenil a o chvíľu to isté. Samozrejme je to katastrofa, lebo človek má aj inú prácu, ako chodiť každých 15 minút meniť vodu. Takto to trvalo pár dní. Bolo to v lete, čo je horšie, lebo voda sa o to rýchlejšie kontaminuje. Tak som to spravil tak, že vodu som dal do misky na ovocie, ktorá bola na opačnej strane. O 15 minút idem pozrieť a už v nej bol trus. Skutočne zúfalá situácia. Samica ochorela a uhynula, našťastie aspoň samec nie.

Proces bol veľmi rýchli. Dal som ju na pitvu a veterinár mi povedal že uhynula na zápal žalúdka a tenkého čreva, že bola pravdepodobne kontaminovaná skazenou potravou. Ja som však vedel, že to bolo vodou kontaminovanou trusom.

Občas sa stávalo, že niektorý papagáj "nakadil" do vody, ale tento úhyn samice ma znepokojil a vedel som, že keď sa to stalo raz, môže sa to stať znovu aj u iného páru. Tak som to začal riešiť.

Vyriešil som to tak, že im vodu dávam mimo kŕmny pult tak, aby nemali možnosť zašpiniť ju trusom.

Vymyslel a dal som si vyrobiť tieto napájadlá:

mám ich zapichnuté vo dverách nad kŕmnym pultom. Takže papagáje do vody nemôžu špiniť. Vojde sa do nich dostatočné množstvo vody, ktoré potrebujú papagáje na pitie bez zbytočného plytvania, hlavne pri podávaní vitamínov, čo ja dávam každý deň. Vo vnútri trčí len tá ľavá strana. Do pravej strany nalievam z vonka vodu.

Z dverí sa dá napájadlo ľahko vytiahnuť a vyčistiť.

Napájadlá sú vyrobené z nereze.

Tu to môžete vidieť aj vo dverách z vonku. Pod napájadlom je otočný kŕmny pult.

Napájadlo z vonka na dveráchOtočený kŕmny pultKŕmny pult a napájadlo z vnútra

Prečo to ale píšem.

Ako sa hovorí, všetko zlé je aj na niečo dobré. Na rozdiel od veľkej misky, do tohto napájadla presne viem, koľko dám do nich vody a koľko jej zostane na druhý deň. Pre 8 párov stačí 0,5 litra vody. V každom napájadle zostane na druhý deň úplne máličko vody, čo značí, že smädný niesú.

Takže ja keď dám do vody presnú dávku vitamínov, viem, že sa im do tela aj dostanú.

Ako vidíte na obrázku, napájačka je mierne naklonená dopredu, takže k papagájom sa dostane všetka voda, aj keď je jej už málo.

Keby som nemal tieto napájadlá, tak by som skrachoval na kúpe vitamínov.

Orlux CALCI-LUX, Orlux FERTI-VIT, Orlux OMNI-VIT ale ani Acidomid, Optimin, Amivid, Karmivit niesú tak lacné vitamíny, pokiaľ máte jednu misku pol litrovú, alebo len 0,3 litrovú.

A to nehovorím o Plerasane, ktorý stojí 120 ml 12 € a dáva sa denne 3 mesiace. A keď nedostanete denne do jedinca 0,5ml tak účinok sa stratí.

Žako vypije denne 60 ml vody/1 pár

Ara ararauna 140 ml vody/1 pár

Kakadu Eleonora 40 ml vody/1 pár

Amazoňan modročelý 40 ml vody/1 pár

VITAMÍNY, MINERÁLY A STOPOVÉ PRVKY

U papagájov chovaných v zajatí je podávanie tých správnych vitamínov a minerálov v danom čase veľmi potrebné.

Samotný druh Papagáj sivý Žako Kongo sa od ostatných druhov papagájov líši tým, že je, čo sa týka potravy, veľmi konzervatívny a nedôverčivý k iným druhom potravy, než na akú je zvyknutý.

To znamená, že hlavne Žako z odchytu, alebo Žako odchovaný rodičmi odmieta prijímanie tak pestrej potravy, aby mu tá nahradila všetky potrebné vitamíny a minerály.

Navyše Žako sa od ostatných papagájov odlišuje ešte tým, že je náchylný na úbytok vápnika v tele.

Vitamíny, minerály a stopové prvky sa nachádzajú aj v zrninách. Ale čo sa týka vitamínov, tak je to len v malom množstve a je to hlavne vitamím E a B:

Slnečnica

vitamíny:A, E, skupinu vitamínov B (B1, B2, B3), betakarotén, kyselina listová, kyselina pantoténová, kyselina linoleová
minerály:železo, vápnik, horčík, fodfor, draslík, meď, molybdén, sodík, selén, zinok, chróm, omega 3 mastné kyseliny, omega 6 mastné kyseliny, biotín
Ďalej:bielkoviny, sacharidy, vláknina, tuky

Ovos

vitamíny:E, skupinu vitamínov B (hlavne B1, B2, B3 a B6)
minerály:draslík, fosfor, železo, horčík, vápnik, sodík, zinok, meď
Ďalej:bielkoviny, sacharidy, tuky a vlákniny

Paddy ryža

vitamíny:E, skupinu vitamínov B
minerály:mangán, zinok, horčík, draslík, fosfor, železo
Ďalej:vláknina, polysacharidy, nenasýtené mastné kyseliny a lignany

Pohánka

vitamíny:skupinu vitamínov B (B1, B2, B3, B6 a B8)
minerály:draslík, fosfor, železo, horčík, meď, vápnik, mangán, sodík, selén, zinok
Ďalej:bielkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, omega 3 mastné kyseliny, omega 6 mastné kyseliny

Pšenica

vitamíny:E, skupinu vitamínov B B1, B2, B6)
minerály:fosfor, horčík, železo, draslík, zinok, meď, mangán
Ďalej:uhľohydráty, bielkoviny, tuky, vlákniny

Kukurica

vitamíny:E, C, skupinu vitamínov B (B1, B2, B3, B5, B6, B9), provitamín A
minerály:fosfor, draslík, vápnik, horčík, mangán, meď, nikel, molybdén, jód, selén, železo, zinok. Okrem toho obsahuje aj saponíny, flavóny a allantoín
Ďalej:bielkoviny, tuky, sacharidy, saponíny, flavóny a allantoín

Cirók

vitamíny:skupinu vitamínov B (B1, B2, B3)
minerály:železo, vápnik, fosfor, draslík, sodík, omega 3 kyseliny, omega 6 kyseliny
Ďalej:bielkoviny, sacharidy, vlákniny, tuky

Semenec

vitamíny:A, E, K, skupinu vitamínov B (B1, B2, B3), kyselina listová, kyselina pantoténová
minerály:železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, meď, molybdén, sodík, selén, zinok, chróm, omega 3 kyseliny, omega 6 kyseliny
Ďalej:bielkoviny, sacharidy, vlákniny, tuky

Tekvicové jadierka

vitamíny:vitamín A, C, skupinu vitamínov B (B1, B3), kyselina listová, kyselina pantoténová
minerály:železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, mangán, meď, omega 3 kyseliny, omega 6 kyseliny
Ďalej:bielkoviny a sacharidy

Jačmeň

vitamíny:A, K, skupinu vitamínov B (B3, B6), luteín, kyselina listová, kyselina pantoténová
minerály:železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, meď, sodík, selén, zinok, mangán, omega 3 kyseliny, omega 6 kyseliny
Ďalej:bielkoviny, sacharidy, vlákniny, tuky

Mungo fazuľa

vitamíny:A, C, E, K, skupinu vitamínov B (B1, B2, B3, B6), luteín, kyselina listová, kyselina pantoténová
minerály:železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, meď, sodík, selén, zinok, mangán, omega 3 kyseliny, omega 6 kyseliny
Ďalej:bielkoviny, sacharidy, vlákniny, tuky

Omnoho viac vitamínov je v naklíčených zrnimách

Ako som už vyššie písal, keď semená klíčia, ich zásaditosť stúpa a dochádza k nesmiernemu nárastu živín.

Napríklad obsah vitamínov stúpne o 500 %, kyseliny listovej o 600 %, riboflavínu (vitamín B12) o 1300 -2000 %, obsah bielkovín a nukleových kyselín stúpne o 30 % a množstvo enzýmov vzrastie 10 až 20 násobne.

Sú väčším zdrojom bielkovín, ako bežné živočíšne, alebo iné rastlinné zdroje.

Ja podávam vitamíny do pitnej vody takto:

apríl, máj, jún- denne - Promotor 1ml/l vody + Plerasam 1ml/1pár
júl- denne - Acidomid + Optimin
august- denne - Acidomid + Optimin + Amivid + Karmivit
september- denne- Orlux CALCI-LUX + Orlux FERTI-VIT + obden pridávam ešte Orlux OMNI-VIT

Po skončení chovnej sezóny, teda začiatkom apríla, začínam dávať papagájom Plerasan, ktorý je na posilnenie imunity. Plerasan dávam spolu s Promotorom, ktorý obsahuje široké spektrum vitamínov po dobu 3 mesiace nepretržite.

Musíte to mať tak spravené, aby ten pár určite denne spotreboval ten 1 ml Plerasanu, inak sú to zbytočne vyhodené peniaze.

V tomto čase, teda tie 3 mesiace im nedávam ovocie. Ak by som im ovocie dal, vodu by skoro nepili.

Samozrejme, že ja dávam toho Plerasanu o 20% viac (čo nieje na závadu), aby som si bol istý, že každý jedinec ten svoj predpísaný diel dostal, aj za predpokladu, že jeden z páru vypije viac vody.

V mesiacoch júl a augustje potrebné do vody dávať Acidomid, ktorý okyseľuje napájaciu vodu a tým ju zároveň konzervuje a stabilizuje a tým zabraňuje nežiadúcemu rozvoju patogénnych baktérií a pliesní vo vode.
V mesiaci augustuž začínam pridávať do vody vitamíny na podporu chovnej sezóny.
V mesiaci septemberuž nasadím vitamíny, ktoré podporujú plodnosť a znášku.

Žakom dávam po znesení vajec naďalej Orlux CALCI-LUX až do odstavu mladých. Žako je veľmi náchylný na odvápnenie. Pri znáške a po znáške každý papagáj, keďže sa škrupina vajca tvorí z vápnika, tak sa odvápňuje, rednú mu kosti... Sépiová kosť je pre veľkých papagájov dobrá na hranie, ale veľa vápnika z nej nezískajú. Preto Orlux CALCI-LUX je vynikajúci, pretože je rozpustný vo vode, takže ho do seba určite dostanú.

Iste ste počuli o prípadoch chovateľov, že samica mi uhynula na vajciach. No strata vápnika je určite najčastejšou príčinou. Preto ho treba dávať pred znáškou aspoň mesiac a po znáške tak isto, aby si ho telo doplnilo.

Mladý, vyliahnutý Žako je ešte viac náchylný na nedostatok vápnika. Preto keď dávam rozdrvené na tvrdo uvarené vajce, posypem ho ešte s Orlux CALCI-LUX. Ak by ste to nerobili, niektoré mladé by dostali z nedostatku vápnika rachitídu (krivica, obrna) a buď by uhynuli, alebo by boli hendikepované (krivé nohy, vyhnutý zobák...).

Dávkovanie:

Plerasan0,5ml/1 papagáj
Promotor1ml/l vody
Acidomid10ml/l vody
Optimin10ml/l vody
Amivid10ml/l vody
Karmivit10ml/l vody
Orlux CALCI-LUX32 g čo je 8 odmeriek na 1 l vody
Orlux FERTI-VIT4 g čo sú 4 odmerky na 1 l vody
Orlux OMNI-VIT4 g čo sú 4 odmerky na 1 l vody

Búdka pre Žaka

Najlepšie sa osvedčila kmeňová búdka z bukového dreva uvedených rozmerov.

osadenie búdky pre Žaka

Búdku je treba osadiť čo najvyššie. Do búdky je potrebné dať hobliny a udusať ich do výšky cca 8 cm.

Čistenie a dezinfekcia

ČISTENIE

Čistenie volier prevádzam vždy raz týždenne.

Podstatné je ale to, či už je chovná sezona, alebo nie, vždy prevádzam čistenie volier tak, že vtáci sú vo vnútri. Teda nevypustím ich von do vonkajších výletov skôr, než nevyčistím.

Je to z jednoduchého dôvodu. Jedno leto som prevádzal čistenie volier tak, že som vždy najprv papagájov vypustil do vonkajších volier, aby som mal kľud a tak som previedol vyčistenie.

Potom, cez chovnú sezónu, keď sú papagáje zatvorené a chcel som im vyčistiť, tak po mojom vstupe s metlou v ruke do voliery sa išli zblázniť. Trvalo im asi 3 mesiace, než si na to znovu zvykli.Odvtedy už čistenie prevádzam len za ich prítomnosti.

DEZINFEKCIA

Po skončení chovnej sezóny, čo je koncom marca, vypustím papagájov do vonkajších výletov a prevediem kompletnú dezinfekciu.

Ja doporučujem následovné prípravky, ktoré si môžete bežne zakúpiť u veterinára:

NEOSTOMOSAN

Je to vhodný prípravok na liečbu a likvidovanie vonkajších parazitov v chovoch vtákov a v chovných zariadeniach vôbec.

Aplikuje sa formou postreku. Treba vystriekať všetky miesta, búdky, celé voliery vonkajšie a vnútorné priestory... postrek môže ísť aj priamo na vtáky aj keď to nedoporučujem z dôvodu mierneho dráždenia oka. Inak aj rozdráždené oko sa to dostane do normálu zhruba za 1 deň, keď vyprchá účinná látka z povrchu tela.

Neostomosan sa riedi s vodou v pomere 5 ml Neostomosanu na 2 - 2,5 l vody. Roztok sa zafarbí po zmiešaní do biela a má typickú vôňu.

Aplikáciu odporúčam zopakovať aspoň 2-3 krát v intervale 5-7 dní, aby sa zlikvidovali všetky vývojové štádiá parazitov.

VIRKON S

Je to vysokoúčinný širokospektrálny virocídny prípravok na likvidovanie vírusov, baktérií a húb.

Aplikuje sa formou postreku. Je v práškovej forme.

Riedi sa 10g VIRKON S do jedného litra vody. Podobne, ako s NEOSTOMOSANom, všetko dôkladne vystriekať.

Týmto prípravkom kompletne vydezonfikujem aj kŕmny pust s miskami a napájadlom.

Zároveň vymením všetky bydlá jak vo vnútorných priestoroch voliery, tak aj vo vonkajších za nové z čerstvého vŕbového dreva.

Takút dezinfekciu robím aj na jeseň, pred začatím hniezdenia.

Raz za tri roky vnútornú časť volier vymaľujem vápnom.

Odchov Žakov

Chovná sezóna Žakov začína v novembri a končí v marci

Na konci marca búdky Žakom zavriem.

PRÍPRAVA NA CHOVNÚ SEZÓNU

Príprava va chovnú sezónu začína už v auguste.

V auguste začínam dávať papagájom Žako do vody vitamíny na podporu vyššej plodnosti a liahnutia vajec. Také vitamíny, ktoré u samcov podporujú spermatogenézu (množstvo spermií, kvalitu ejakulátu).

V septembri prestanem podávať vitamíny značky BENEFEED® a začnem podávať vitamíny značky Orlux.

Začnem podávať Orlux CALCI-LUX na dodanie vápnika, Orlux FERTI-VIT a Orlux OMNI-VIT.

Na začiatku septembra si pripravím do suda hobliny a zalejem ich vriacou vodou. Takto zaliate ich nechám celý mesiac, až úplne zhnednú.

CHOVNÁ SEZÓNA

Začiatkom októbra vyžmíkam hobliny a dám ich do búdky. Sú síce mokré, ale to vôbec nevadí. Sú úplne hnedé a majú vôňu trúchnivého dreva.

Búdky otvorím (odstránim z vletového otvoru prekážku, aby do búdky mohli papagáje vstupovať.)

Zatvorím výletové okno do vomkajších výletov a Žakov už von nepúšťam.

Zapnem kúrenie a naregulujem správnu teplotu a vlhkosť vzduchu.

Netrvá ani týždeň a Žakovia začnú navštevovať búdku a hrabaním si ju začnú pripravovať na hniezdenie.

Samec začne páriť samicu dva až tri krát denne. Jedno párenie trvá 15 až 40 minút. Asi 15-26 dní po prvom párení samica znáša prvé vajce. Vajcia znáša každý tretí deň. Samec pári samicu denne až do vyliahnutia posledného vajca. Ja keď vidím, že sa už prestali páriť, viem, že ešte znesie jedno, posledné vajce.

Samica začne na znáške sedieť väčšinou až po znesení druhého, alebo tretieho vajca. Na vajciach sedí výhradne samica.

Celkovo znáša samica Žaka 3-5 vajec. Zo skúsenosti viem, že ak raz znesie napríklad 5 vajcia, tak potom vždy tento pár má 5 vajcia.

Samec chodí samicu kŕmiť do búdky. Samica sa pár krát za deň vyjde z búdky vyprázdniť. Na večer sa vyjde aj napiť a nažrať.

Po vyliahnutí mláďat ich dokrmujú v búdke obaja rodičia. Mladé sa liahnu po 28 dňoch po zasadnutí samicou.

Mláďatá je potrebné nakrúžkovať vo veku 21 dní. Pokiaľ to nestihnete, je veľký problém im potom krúžky na nohu natiahnuť. Používajú sa krúžky s priemerom 11mm

Po nakrúžkovaní môžeme papagájom odobrať krv na určenie pohlavia analízou DNA a na test na chorobu PBFD.

Mladé opúšťajú hniezdo vo veku okolo 90 dní. Mimo hniezda ich ešte aktívne dokrmujú obaja rodičia.

Normálne Žako zasadne raz, alebo dvakrát v chovnej sezóne, ktorá trvá u mňa od októbra do konca marca.

Treba si uvedomiť jednu vážnu vec. Pokiaľ chceme mladé papagáje nechať po nakrúžkovaní u rodičov, tak je veľké riziko, že im krúžky budú chcieť stiahnuť. Oni to samozrejme považujú za cudzí predmet, ktorý sa snažia z nohy mláďaťa odstrániť. Mnohokrát sa stane, že mláďaťu takto zlomia nohu.

Papagáj sivý - Žako Kongo (Psittacus erithacus)

Papagáj sivý - Žako Kongo
(Psittacus erithacus)

Amazoňan modročelý (Amazona aestiva)

Amazoňan modročelý
(Amazona aestiva)

Ara ararauna

Ara modrožltá
(Ara ararauna)

Kakadu žltochocholatý Eleonora (Cacatua galerita eleonora) 

Kakadu žltochocholatý
(Cacatua galerita eleonora)

© František Bako 1992-2020

error: Content is protected !!